
Instytut Techniki Górniczej KOMAG serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej Sprawiedliwa Transformacja Terenów Pogórniczych oraz warsztatów technicznych KOMTECH. Wydarzenia te odbędą się w dniach od 10 do 12 października br. w Hotelu KLIMCZOK w Szczyrku.
Celem Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej Sprawiedliwa Transformacja Terenów Pogórniczych jest aktywna dyskusja oraz wymiana doświadczeń w zakresie działań na rzecz Sprawiedliwej Transformacji regionu Śląska oraz zapoznanie się z doświadczeniami ekspertów z krajów, które w minionym okresie przechodziły działania transformacyjne związane z wygaszaniem górnictwa.
Konferencja dotyczyć będzie Sprawiedliwej Transformacji w wielu aspektach. Zaproszeni goście będą dyskutować zarówno o skutkach społecznych transformacji, na temat ekonomicznego aspektu działalności firm współpracujących z górnictwem oraz wyzwaniach technologicznych w zamykanych kopalniach. Podczas konferencji zostaną omówione możliwości przeobrażania zamykanych zakładów górniczych w przedsiębiorstwa wytwarzające i magazynujące zieloną energię.
Transformacja europejskiej gospodarki w kierunku bardziej zielonej i przyjaznej klimatowi jest jednym z najważniejszych zadań, jakie określiła Unia Europejska. Stanowi to jednak szczególne duże wyzwanie dla regionów górniczych i chodzi zarówno o wyzwania technologiczne, jak i społeczne czy ekonomiczne. Proces transformacji obejmuje także likwidację infrastruktury wyrobisk dołowych oraz zabudowy powierzchniowej, a także szereg niezbędnych działań zmierzających do restytucji środowiska naturalnego i zabezpieczenia obszaru kopalni przed zagrożeniami, które mogą występować po zakończeniu eksploatacji.
Celem Konferencji jest również wykorzystanie doświadczeń krajów europejskich w zakresie ograniczenia produkcji energii elektrycznej z węgla kamiennego i brunatnego zgodnie z wytycznymi Zielonego Ładu – zalecenia dla interesariuszy procesu.
Referaty i dyskusje będą koncentrować się na następujących zagadnieniach:
- Społeczno-ekonomiczne aspekty procesu sprawiedliwej transformacji rejonów pogórniczych.
- Zasady transformacji z uwzględnieniem wymagań zielonego ładu.
- Czynniki sprzyjające sprawiedliwej transformacji.
- Bariery sprawiedliwej transformacji.
- Zagospodarowanie terenów pogórniczych.
- Wytwarzanie zielonej energii, jej magazynowanie oraz zarządzanie energią.
- Tworzenie nowych miejsc pracy i wskazywanie nisz rynkowych.
- Zarządzanie procesem sprawiedliwej transformacji na szczeblu lokalnym i regionalnym.
- Określenie zasad procesu transformacji i sformułowanie wytycznych dla różnych grup
- interesariuszy, gwarantujących społeczną akceptację zmian.
- Projektowanie i konstruowanie urządzeń do wspomagania zabezpieczania podziemi kopalń przed zagrożeniami.
- Możliwości transferu technologii górniczych na rynki wschodzące górnictwa.
- Wsparcie promocji eksportu na rynku maszyn i urządzeń górniczych.
Szacuje się, że firmy około górnicze i z nimi współpracujące zatrudniają około 400 tys. pracowników. Duże nadzieje przedsiębiorców pokładane są w sprzedaży eksportowej, do krajów, gdzie rynek węgla wciąż się rozwija. Uczestnicy Konferencji będą mieli możliwość skorzystania z konsultacji dotyczących transferu wiedzy technicznej i technologicznej na wschodzące rynki górnictwa, a także możliwości nawiązania współpracy naukowo-badawczej oraz gospodarczej w zakresie rozwiązań dla górnictwa, mając na szczególnym względzie internacjonalizację oferty polskich producentów.